Увеличение на местните данъци и такси предлагат от администрацията в Казанлък от началото на идната година. Това стана известно по време на днешното обществено обсъждане на предложените изменения в общинската наредба, което се състоя в сградата на Общината.
На десет сигнала за произшествия са реагирали дежурните спасителни и противопожарни екипи през изминалите 24 часа, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен. Заради силния вятър има паднали дървета.
Екип на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) - Шумен e премахнал дърво, паднало на територията на Шуменското плато, близо до търговски обект в района на Стария град, и е разчистил пътя, информират от полицията.
В 00:53 ч. е прието съобщение за паднало дърво на пътното платно между пети километър край Шумен и разклона за кв. "Макак". Насочен е екип, който отстранил дървото и обезопасил пътя за преминаващите автомобили, добавят от ОД на МВР в Шумен.
В 04:44 часа е приет сигнал за паднало дърво на пътя към Втора индустриална зона. Спасителен екип е нарязал и премахнал падналото върху пътното платно дърво, допълват от полици
Камиони се спират във вътрешността на страната от служители на „Национална полиция“ и „Гранична полиция“, за да се реши проблемът със струпването на камионите в участъка на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Капитан Андреево“, съобщи директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов. Той припомни, че причина за опашките от камиони е продължилото повече от 30 часа спиране на пропускателния режим от страна на турските власти на съпределния на ГКПП „Капитан Андреево“ пункт – „Капъкуле“ заради подмяна на митическия софтуер там.
Главен комисар Златанов коментира още, че пропускането на камиони от вътрешността на страната към българо-турската граница става поетапно, за да се избегнат инциденти. Такъв имаше тази сутрин, когато по магистрала "Марица" при километър 105 в пос
Пред Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война „Майка България“ край село Гургулят, община Сливница, Сухопътните войски отбелязаха своя боен празник - 139 г. от славната победа при Сливница и 146 г. от тяхното създаване.
Сухопътните войски изнесоха на плещите си тежестта на войните за национално обединение, за независимост и двете световни войни, каза президентът Румен Радев в словото си. Геният на нашите пълководци остава завинаги записан в аналите на военното изкуство, а българският войник стана символ на безпримерна храброст и себеотрицание, добави държавният глава.
Войнският празник е нещо особено, войнският празник не е повод за празнуване с веселба, войнският празник е поклон към миналото и обещание към бъдещето, каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. 19 ноември неслучайно е избран преди 32 години да бъде празник
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границата с Турция и Румъния. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР на своя уебсайт. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам" на изход за товарни автомобили. Поради силен вятър е преустановена работата на фериботa при ГКПП "Свищов" .
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „
Първият по рода си в Стара Загора мултидисциплинарен медицински форум Medica Zagora ще се състои на 22 и 23 ноември в Културния център. Това съобщи на пресконференция началникът на отдел „Инвестиции“ в Общината Росица Райкова. Форумът се организира от администрацията в партньорство с Българския лекарски съюз (БЛС) и Регионалната здравна инспекция (РЗИ).
На пресконференцията присъстваха още директорът на РЗИ – Стара Загора д-р Недялка Кабаджова, директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ към инспекцията д-р Таня Перчемлиева, зам.-председателят на регионалната колегия на БЛС д-р Любомир Трифонов и общинският съветник Антон Тонев.
Форумът ще протече в две части, посочи Райкова. Първият ден ще е насочен предимно към медицинските специалисти, като целта ще бъде конференцията да послужи като платформа за обмяна на опит. Прогр
Най-голям ръст от общинската администрация предлагат при патентния и туристически данък.
Предвижда се и данъкът върху недвижимите имоти, който сега се изчислява при коефициент 1,5 промила върху данъчната оценка, да бъде изчисляван при коефициент 2,5 промила. Увеличение е предложено и при данъците върху наследствата и даренията, при възмездното придобиване на имущество и при превозните средства. Новите цени се посочват в нормативния документ в левове и в евро, във връзка с евентуалното приемане на страната ни в еврозоната.
Като основни мотиви за предлаганите изменения в наредбата от администрацията посочиха инфлацията, ръста на основната работна заплата, по-високите разходи за електроенергия и поддръжка на инфраструктурата. „Наредбата за определяне на размера на местните данъци и такси в община Казанлък е приета през 2008 г., като голяма част от ставките са в долните граници, определени от закона и не са били променяни до този момент“, каза директорът на дирекция „Местни данъци и такси“ Зина Трифонова. Тя посочи, че предложените изменения са пряко свързани с осигуряване на допълнителен финансов ресурс от местните приходи, който ще помогне за нормално представяне на публичните услуги на гражданите. „Съществува риск повишените разходи за всички стоки и услуги, които Общината използва за да предостави публични услуги, да не могат да бъдат разплатени, което, от своя страна, ще доведе до спиране или драстично влошаване на качеството на услуги като улично осветление, образователни и социални услуги, поддръжка на пътища“, обясни тя.
Заместник-кметът по икономика и инвестиции Драгомир Петков посочи, че до началото на 2025 г., когато евентуално предложените промени ще влязат в сила, размерът на минималната работна заплата ще е нараснал почти пет пъти спрямо 2008 година, което от своя страна означава и многократно увеличение на разходите за заплати на общински служители. С преминаването на небитовите потребители на свободния пазар се е увеличила многократно и цената на електроенергията, по-високи са и цените на строителните материали и дейности и това затруднява изпълнението на инфраструктурни проекти, посочи той. Петков подчерта, че всички тези фактори налагат предложените промени и че данъчните ставки в Казанлък са едни от най-ниските спрямо други общини в страната.
В Община Казанлък се отчита добра събираемост на местните данъци. От администрацията очакват приемането на предложените промени да осигури собствени приходи, които да компенсират бюджетните дисбаланси. Ако бъдат приети новите ставки, се очаква през 2025 г. да има увеличение на плана на Бюджета в размер на малко над 3 милиона лева.
Потушени са общо 62 пожара в страната през изминалото денонощие. Няма загинали и пострадали, съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) на МВР.
За периода от 00:00 до 24:00 ч. на 18 ноември пожарникарите са реагирали на 100 сигнала за произшествия.
Преки материални щети има при 23 пожара, от които седем са в жилищни сгради, два са в промишлени сгради, три - в спомагателни, временни или паянтови постройки, пет - в транспортни средства и шест - други. Без нанесени материални щети са възникнали 39 пожара. Извършени са 32 спасителни дейности и помощни операции, от които седем при катастрофи в транспортни средства.
Регистрирани са шест лъжливи повиквания.
В Плевен през изминалата седмица са съставени 50 фиша за неправилно паркиране на улици в централната градска част. Това съобщи пред журналисти началникът на отдел „Инспекторат“ в Община Плевен Николай Георгиев.
Глобата за това нарушение е 50 лв.
Според Георгиев този начин на санкциониране на шофьорите, спрели неправилно, не е по-малко ефективен от това автомобилът на нарушителя да бъде вдигнат с репатриращ автомобил, т.нар. „паяк“. Той подчерта, че много от централните улици в Плевен са тесни. Ако се наложи вдигане на автомобила с „паяк“, за да бъде откаран на наказателен паркинг, това би затруднило движението по някои улици, особено, ако те са еднопосочни, коментира Георгиев.
Към момента в Плевен няма фирма, която да извършва репатриране на автомобилите, спрели неправилно. Последната е обявила фалит.
Ге
Община Поморие е подписала договор с Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за изпълнението на проект, с който ще се реконструира водопроводната мрежа на село Лъка и кв. "Каменар". Кметът Иван Алексиев официално представи предстоящите дейности пред жителите на населените места, съобщиха от общината.
С изпълнението на проекта, цялостно ще се решат проблемите с качеството на питейната вода. Чрез реконструкцията ще се намалят загубите на водата, а броят на авариите ще бъде сведен до минимум, каза Алексиев. Предвидени са и помпи като резервен вариант, които да компенсират ниското налягане във високите части през лятото, добави той и поясни, че по време на предстоящите празници да няма да има разкопани улици или домакинства без вода.
Освен цялостна подмяна на водопроводната мрежа, проектът предвижда и монтиране на тротоарни кран
Океанският лайнер „Британик“, кораб-сестра на „Олимпик“ и „Титаник“, потъва на 21 ноември 1916 г. в Средиземно море край бреговете на гръцкия остров Кеа. Той е създаден с цел да бъде търговски плавателен съд, но никога не е работил като такъв. Той е преоборудван като болничен кораб по време на Първата световна война и потъва, според съобщенията след удар в мина, отбелязва енциклопедия „Британика“.
Както и останалите два кораба – „Британик“ е построен от белфастката фирма „Харланд и Волф“ (Harland and Wolff) като част от клас трансатлантически луксозни лайнери за „Уайт стар лайн“ (White Star Line). Класът, който е проектиран за комфорт, а не за скорост, е замислен през 1907 г. и първоначално включва само „Олимпик“ и „Титаник“. Третият кораб е добавен по-
Община Монтана ще направи основен ремонт на централния булевард „Трети март“, съобщи на брифинг кметът Златко Живков.
Средствата за ремонта ще бъдат отпуснати по инвестиционната програма за общините на Министерството на регионалното развитие и благоустройството на два етапа. Общата сума за ремонтните дейности е 30 милиона лева, уточни Живков.
На булеварда, който е северния вход на Монтана от Видин и Лом, ще бъдат изградени три нови кръгови кръстовища, с което ще се повиши безопасността на движението, ще се подменят подземни комуникации и асфалтовата настилка, ще се изградят тротоари и спирки на градския транспорт.
Община Монтана вече реализира няколко проекта по инвестиционната програма на общините и е сред лидерите в тази програма, заяви кметът Живков.
Предстои предложените промени в общинската наредба да бъдат внесени за гласуване в Общинския съвет.